ادب کردن

هوالحق

باسلام

تقریبا تمام دوستان درست فرمودند. ما آب سیل را به پشت سد ها میبریم و آتش را در آتش دان میگذاریم! این یعنی اینکه آنها را مهار کردیم یا به نوعی تربیت کردیم و با ادب شدن!!!

حالا باید با نفس خود اینگونه رفتار کنیم.  یعنی ادب کنیم ، تربیت کنیم،این نفس به مانند سیل و آتش هست که اگر به حال خود باشد ویران می کند.

حالا این نفس اولین چیزی را که از بین خواهد برد خود ما هستیم ما را تخریب می کند.

چگونه باید نفس را تربیت کرد؟

من را راهنمائی کنید. خواندن نماز گرفتن روزه رفتن به جهاد دادن خمس و ذکات و ..... این ها همه جای خود ولی برای تربیت نفس چه باید کرد؟

من منتظر راهنمائی شما عزیزان هستم.

یاعلی  

/ 47 نظر / 59 بازدید
نمایش نظرات قبلی
م.عروج

به قول استاد دیگری می گفت. این بدن و نفس مثل الاغ ما می مونه. اگر خود اصلی ما از خواب بیدار نشه این الاغ ما رو به جاهای خطرناک می کشونه. باید به یه وسیله ای خود اصلی رو بیدار کرد اون موقع است که این الاغ چموش دیگه هرجایی بخواد نمی ره و هر کاری بخواد نمی کنه. اون موقع اگه یه کم کاه و یونجه اش کم بشه دیگه نمی تونه جفتک بندازه و صاحبش رو پرت کنه.

م.عروج

اما یکی از ساده ترین راه هایی که می شه این صاحب خواب رو بیدار کرد یاد مرگه. یاد مرگ مثل شلاغی می مونه که بر گرده الاغ زده می شه و هم اون رو به مسیر بر می گردونه و هم نفیر فریاد الاغ از درد ضربه اون صاحب رو از خواب بیدار می کنه.

م.عروج

برای همینه که می گن زیاد به گورستان برید. . ببخشید زیاد شد. . حالا خوبه حرفی واسه گفتن نداشتم.[خجالت] . . یا حق [گل][گل][گل]

نرگس

سلام راستش من زیاد به این مطالب فکر نمی کنم .اما همیشه سعی می کنم کارهام رو درست و اصولی انجام بدم تا از انجامشون پشیمون نشم .به نظرم این یعنی جلوی نفس رو گرفتن اگه مهار نفس تعبیر تفسیر دیگه ای هم داشته باشه من اون رو اینجوری برای خودم معنا کردم زنده باشی و عاشق یا علی

زيتون

بسم الله سلام دوست عزيز وهابي با صهيونيست مصالحه ميکند و ميرقصد و شراب مينوشد اما حاضر به تحمل سني و شيعه نيست و شيعه(متاسفانه از نوع خشک و مقدس) حاضر به تحمل فلسطيني نيست و او را به جرم ناصبي و سني بودن لايق مرگ ميداند حتي اگر به دست صهيونيست باشد.... سري بزن و پيام بگذار ناراحت

محبت و زیبایی

از هستی خويش رها بايد شد از ديو خودی خود جدا بايد شد آن کس که به شيظان درون سرگرم است کی راهی راه انبيا خواهد شد؟! [گل]

سیاوش

سلام از این که به بلاگم سر زدی ممنونم چند وقتی نبودم که آپ کنم تمام مطالب جدیدت رو خوندم و لذت بردم آپ کردم به ما هم سری بزنی خوشحال می شیم

ندا

سلام.برای تربیت نفس اولین کار پروراندن دوست داشتن دیگران است.اگر دیگران رو دوست داشته باشیم خیلی از کارهایی که به دیگران ضرر و زیان میرسانیم راترک میکنیم. همانطور که خدا هم حق الناس رو خیلی مهم شمرده.

مرضي

تربيت نفس كار راحتي نيست... من به شيطونيهاش اهميت نمي دم! [نیشخند]